toristi


toristi

اصفهان شهر پل‌هاي تاريخي ايران است و به دليل عبور زاينده رود از وسط اين شهر اين پل‌ها اهميت خاصي دارند. در ادامه همراه ما باشيد تا شما را با پنج پل تاريخي اين شهر آشنا كنيم.

۱) سي و سه پل قديمي‌ترين پل تاريخي اصفهان

يكي از قديمي‌ترين آثار تاريخي ساخته شده در زمان صفوي در اصفهان، پل تاريخي سي و سه پل يا الله وردي خان است. اين پل از شاهكارهاي معماري زمان صفويه و پادشاهي شاه عباس دوم است از نكات قابل توجه درباره اين پل استحكام و پايداري آن در آب به علت استفاده از مصالح و روش ساخت متفاوت است. سي و سه پل در خيابان انقلاب اصفهان قرار دارد و براي رفتن به اين جاذبه گردشگري مي‌توانيد از مترو اصفهان استفاده كنيد و در ايستگاه سي و سه پل يا انقلاب از مترو خارج شويد. اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه علاقه داريد در هنگام رزرو هتل در اصفهان چشم‌انداز اتاق‌تان به سمت زاينده رود باشد، هتل پارسيان كوثر گزينه مناسبي است.

۲) پل تاريخي مارنان

از ديگر پل‌هاي اصفهان مي‌توان به پل تاريخي مارنان اشاره كرد. نام ديگر اين پل در زبان اوستايي به ماربين يا مهر بين بوده است. پل مارنان در گذشته محل اتصال دو روستا در شمال و جنوب رودخانه زاينده رود بوده است. از نزديك‌ترين هتل‌ها به اين پل مي‌توان به هتل چهل پنجره و هتل آسمان اصفهان اشاره كرد.

۳) پل خواجو

پل خواجو ديگر پل تاريخي اصفهان است كه بر روي زاينده رود بنا شده است. نام ديگر اين پل، حسن بيك پلي بوده است. پل خواجو در واقع بر روي خرابه‌هاي پل حسن بيك ساخته شده است. از جاذبه‌هاي نزديك به اين پل مي توان به عمارت آيينه خانه و باغ سعادت آباد اشاره كرد. هتل خواجو و هتل زهره از هتل‌هاي نزديك به اين پل تاريخي هستند.

۴) پل چوبي

يكي از پل‌هاي محبوب در اصفهان پل تاريخي چوبي يا پل درياچه است. اين پل در زمان شاه عباس دوم صفويه ساخته شده است. نشستن بر روي سكو‌هاي اين پل و قدم زدن در آب از تفريحات مردم در تابستان كنار اين پل است. هتل زهره كه در خيابان فردوسي قرار دارد، از هتل‌هاي نزديك به اين پل است.

۵) پل شهرستان

يكي ديگر از پل‌هاي طولاني و قديمي در اصفهان، پل تاريخي شهرستان است. اين پل در زمان ساسانيان ساخته شده است و به عنوان قديمي‌ترين پل اصفهان شناخته مي‌شود. پل شهرستان كاربردي نظامي داشته است كه از مهمترين كاربردهاي آن است.

source: 
Travel to Iran
نوشته شده در ۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۳۶:۱۶ توسط farinax| نظرات (0)

[ ]

آخرين مطالب
» چهارباغ گردي در نصف جهان
» با عمارت شاپوري شيراز آشنا شويد
» باغ موزه نگارستان تهران را بيشتر بشناسيد
» معرفي خانه هاي تاريخي تبريز
» معرفي ۵ پل تاريخي در اصفهان
» جاذبه هاي تفريحي تهران
» جاذبه هاي ديدني شيراز ۲
» جاذبه هاي ديدني شيراز
» با ماسال بهشت گمشده ايران، بيشتر آشنا شويد
» جاذبه هاي ديدني اصفهان در دوران صفويه