toristi


toristi

سفر به زمان گذشته و ديدن آنچه كه در تاريخ يك كشور رخ داده، يكي از بزرگترين آرزوهاي بشر است. صرف نظر از فيلم‌هاي تخيلي تا به امروز هيچ ماشين زماني براي سفر به گذشته و آينده ساخته نشده است اما اگر علاقه به آشنا شدن با گذشته، فرهنگ و تمدن يك كشور داريد، موزه ها بهترين گزينه براي شما هستند. با قدم زدن در موزه‌ها مي‌توانيد سفري كوتاه در تاريخ داشته باشيد. تهران يكي از پر جمعيت‌ترين شهرهاي ايران است و هر ساله مسافران زيادي به اين شهر سفر مي‌كنند. اگر در حال برنامه ريزي سفر به اين شهر هستيد، پيشنهاد مي‌كنم حتما يك روز خود را براي بازديد از موزه هاي تهران برنامه ريزي كنيد. در اين مقاله همراه ما باشيد تا شما را با باغ موزه نگارستان، زيباترين باغ موزه تهران آشنا كنيم.

تاريخچه باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان يكي از زيباترين باغ موزه‌هاي تهران است كه در نزديكي ميدان بهارستان قرار گرفته است. عمارت اين باغ مربوط به دوران قاجار است اما بعد از گذشت سال‌ها اين عمارت از بين رفت و مجددا به دستور خاندان پهلوي با ۶۴ اتاق و ۴ سالن ساخته شد. اين باغ در گذشته به عنوان دانش‌سرا مورد استفاده قرار مي‌گرفته و افرادي مانند دكتر محمود حسابي، ملك الشعراي بهار، علي‌اكبر دهخدا، پرويز خانلري و … در آن تحصيل كرده‌اند. امروزه اين باغ محل نگه‌داري بسياري از آثار نقاش معروف ايراني كمال الملك و شاگردانش و بسياري از هنرمندان ديگر است.

معماري باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان يكي از زيباترين و متفاوت‌ترين باغ موزه‌هاي تهران است.  فضاي سبز اين موزه يكي از بهترين مكان‌ها براي دور بودن از ترافيك و آلودگي‌هاي شهري است. درختان سرو و چنار در كنار حوض آب يكي از بهترين منظره‌ها را خلق كرده‌اند. از امكانات ديگر اين موزه مي‌توان به كافي‌شاپ آن اشاره كرد كه مكان مناسبي براي قرارهاي دوستان و خانوادگي است.

بخش‌هاي مختلف باغ موزه

باغ موزه نگارستان شامل بخش‌هاي مختلفي مانند عمارت مركزي كه با نام موزه مكتب كمال الملك شناخته مي‌شود كه محل نگه‌داري بسياري از آثار اين نقاش معروف و ديگر شاگردانش است. همچنين معروف‌ترين نقاشي زمان قاجار با نام صف سلام فتحعلي شاهي در اين موزه نگه‌داري مي‌شود. تالار فرمانفرمائيان، تالار نشست و سرديس حكيم ابوالقاسم فردوسي از بخش‌هاي اين باغ موزه هستند.

مسير دسترسي

اين باغ موزه در ميدان بهارستان و در خيابان دانشسرا قرار گرفته است. براي دسترسي به باغ موزه نگارستان مي‌توانيد از ايستگاه بهارستان كه نزديك‌ترين ايستگاه مترو تهران به اين باغ موزه است، استفاده كنيد و به ديگر جاذبه هاي تهران نيز دسترسي داشته باشيد.

source: 
 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت ۱۰:۴۱:۴۶ توسط farinax| نظرات (0)

تبريز با قدمتي طولاني يكي از شهرهاي تاريخي ايران محسوب مي‌شود و آثار تاريخي بسياري در اين شهر قرار گرفته است. خانه‌هاي تاريخي يكي از بهترين و زيباترين جاذبه‌هاي گردشگري در تبريز هستند. خانه‌هاي تاريخي تبريز مربوط به دوران قاجار هستند و مي‌توان معماري قاجاري را در آن‌ها ديد. متاسفانه به دليل زلزله خيز بودن استان آذربايجان شرقي و تبريز و زلزله‌هايي كه در سال‌هاي گذشته رخ داده است، بسياري از اين خانه‌ها تخريب شده‌اند. در ادامه براي آشنا شدن با چند نمونه از اين خانه‌ها همراه ما باشيد.

خانه مشروطه تبريز

بي‌شك خانه مشروطه از مهمترين خانه هاي تاريخي تبريز است. اين خانه همانطور كه از اسمش پيدا است نقش مهمي در دوره مشروطه ايران داشته است. خانه مشروطه تبريز با معماري قاجاري و شيشه‌هاي رنگي از معروف‌ترين خانه‌ها در تبريز است. اين خانه هم‌نام خانه تاريخي مشروطه اصفهان با يك كاربري است. خانه مشروطه محل برگزاري نشست‌ها و جلسات مشروطه خواهان بوده است. اين موزه و خانه تاريخي در خيابان مطهري شهر تبريز قرار گرفته است. اگر به دنبال رزرو آنلاين هتل در نزديكي اين جاذبه هستيد، هتل بهبود و هتل ارس مي‌توانند گزينه‌هاي خوبي براي شما باشند.

خانه امير نظام گروسي از زيباترين خانه هاي تاريخي تبريز

يكي ديگر از خانه هاي تاريخي تبريز كه امروزه به موزه تغيير كاربري داده است، خانه امير نظام گروسي است. اين خانه با ۱۶ ستون، شيشه‌هاي رنگي، گچ‌بري، آينه كاري و حوض بزرگ نمايانگر معماري متفاوت قجري است. خانه گروسي به دستور امير نظام گروسي و در زمان پادشاهي ناصرالدين شاه ساخته شد. اين خانه تاريخي در محله ششگلان و در نزديكي مقبره الشعرا و بيمارستان كودكان قرار دارد. هتل استقبال تبريز و هتل بين المللي شهريار گزينه‌هاي مناسبي براي رزرو هتل و اقامت در نزديكي اين خانه تاريخي هستند.

خانه حريري تبريز

خانه حريري از ديگر خانه هاي تاريخي تبريز است. ساخت اين خانه به دوران قاجار بر مي‌گردد و در تمام خانه معماري و نقاشي قجري ديده مي‌شود. ديوارنگاري‌هاي اين خانه حكايت داستان‌هاي متعددي مانند جنگ پادشاهان، داستان‌هاي قرآني و قهرمانان ايراني است. خانه تاريخي حريري به عنوان موزه مطبوعات و چاپ در تبريز شناخته شده است. اين خانه در كوچه نور هاشمي و در خيابان تربيت قرار گرفته است.

خانه بهنام تبريز

خانه بهنام يا خانه قدكي تبريز از ديگر خانه هاي تاريخي تبريز است. ساخت اين خانه به اواخر زنديه و اوايل قاجار برمي‌گردد به همين دليل معماري قاجار بيشتر در آن ديده مي‌شود. خانه تاريخي بهنام نيز مانند ديگر خانه‌هاي ساخته شده در زمان قاجار داراي تزيينات و نقاشي‌هاي زيبايي است كه امروزه در حال مرمت هستند. اين خانه نيز داري دو قسمت قشلاقي و ييلاقي همراه با استراحتگاهي براي تابستان بوده است. خانه قدكي در محله مقصوديه تبريز قرار گرفته است. هتل آپارتمان زيبا نزديك‌ترين اقامتگاه به اين خانه تاريخي است.

source: 
 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۹ شهريور ۱۳۹۸ساعت ۰۱:۳۵:۳۱ توسط farinax| نظرات (0)

اصفهان شهر پل‌هاي تاريخي ايران است و به دليل عبور زاينده رود از وسط اين شهر اين پل‌ها اهميت خاصي دارند. در ادامه همراه ما باشيد تا شما را با پنج پل تاريخي اين شهر آشنا كنيم.

۱) سي و سه پل قديمي‌ترين پل تاريخي اصفهان

يكي از قديمي‌ترين آثار تاريخي ساخته شده در زمان صفوي در اصفهان، پل تاريخي سي و سه پل يا الله وردي خان است. اين پل از شاهكارهاي معماري زمان صفويه و پادشاهي شاه عباس دوم است از نكات قابل توجه درباره اين پل استحكام و پايداري آن در آب به علت استفاده از مصالح و روش ساخت متفاوت است. سي و سه پل در خيابان انقلاب اصفهان قرار دارد و براي رفتن به اين جاذبه گردشگري مي‌توانيد از مترو اصفهان استفاده كنيد و در ايستگاه سي و سه پل يا انقلاب از مترو خارج شويد. اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه علاقه داريد در هنگام رزرو هتل در اصفهان چشم‌انداز اتاق‌تان به سمت زاينده رود باشد، هتل پارسيان كوثر گزينه مناسبي است.

۲) پل تاريخي مارنان

از ديگر پل‌هاي اصفهان مي‌توان به پل تاريخي مارنان اشاره كرد. نام ديگر اين پل در زبان اوستايي به ماربين يا مهر بين بوده است. پل مارنان در گذشته محل اتصال دو روستا در شمال و جنوب رودخانه زاينده رود بوده است. از نزديك‌ترين هتل‌ها به اين پل مي‌توان به هتل چهل پنجره و هتل آسمان اصفهان اشاره كرد.

۳) پل خواجو

پل خواجو ديگر پل تاريخي اصفهان است كه بر روي زاينده رود بنا شده است. نام ديگر اين پل، حسن بيك پلي بوده است. پل خواجو در واقع بر روي خرابه‌هاي پل حسن بيك ساخته شده است. از جاذبه‌هاي نزديك به اين پل مي توان به عمارت آيينه خانه و باغ سعادت آباد اشاره كرد. هتل خواجو و هتل زهره از هتل‌هاي نزديك به اين پل تاريخي هستند.

۴) پل چوبي

يكي از پل‌هاي محبوب در اصفهان پل تاريخي چوبي يا پل درياچه است. اين پل در زمان شاه عباس دوم صفويه ساخته شده است. نشستن بر روي سكو‌هاي اين پل و قدم زدن در آب از تفريحات مردم در تابستان كنار اين پل است. هتل زهره كه در خيابان فردوسي قرار دارد، از هتل‌هاي نزديك به اين پل است.

۵) پل شهرستان

يكي ديگر از پل‌هاي طولاني و قديمي در اصفهان، پل تاريخي شهرستان است. اين پل در زمان ساسانيان ساخته شده است و به عنوان قديمي‌ترين پل اصفهان شناخته مي‌شود. پل شهرستان كاربردي نظامي داشته است كه از مهمترين كاربردهاي آن است.

source: 
 

ادامه مطلب
نوشته شده در ۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۳۶:۱۶ توسط farinax| نظرات (0)

[ ۱ ]

آخرين مطالب
» چهارباغ گردي در نصف جهان
» با عمارت شاپوري شيراز آشنا شويد
» باغ موزه نگارستان تهران را بيشتر بشناسيد
» معرفي خانه هاي تاريخي تبريز
» معرفي ۵ پل تاريخي در اصفهان
» جاذبه هاي تفريحي تهران
» جاذبه هاي ديدني شيراز ۲
» جاذبه هاي ديدني شيراز
» با ماسال بهشت گمشده ايران، بيشتر آشنا شويد
» جاذبه هاي ديدني اصفهان در دوران صفويه