toristi


toristi

گيلان بي‌شك يكي از زيباترين استان‌هاي ايران است و شمارش تعداد جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري آن كار آساني نيست. اما اين بار نوبت به معرفي يكي از زيباترين مناطق اين استان رسيده است. ماسال منطقه‌اي با طبيعتي متفاوت و خيره كننده، آب و هوايي دلپذير و ييلاق‌‌هايي زيبا است. ماسال، بهشت گمشده ايران از زيباترين مناطق گردشگري گيلان است.اگر هنوز برنامه‌اي براي مسافرت تابستانه خود نداريد، ماسال مي‌تواند گزينه مناسبي براي گذراندن تابستان باشد.

جغرافياي ماسال

ماسال در استان گيلان، ۶۰ كيلومتري شهر تالش و در كنار رودخانه خالكايي قرار دارد. ماسال با داشتن طبيعتي جنگلي، آب و هوايي دلپذير، حيواناتي مانند اسب و ييلاق‌هايي زيبا همانند نگيني در جغرافياي گيلان و ايران مي‌درخشد. اين شهر از شمال به رضوانشهر، از جنوب و غرب به خلخال و اردبيل و از شرق به صومعه‌سرا و فومن محدود مي‌شود. از ديگر ويژگي‌هاي اين منطقه مي‌توان به ابرهاي آن اشاره كرد كه كاملا به سطح كوهستان نزديك هستند.

فرهنگ و شغل مردم ماسال

ساكنان اين شهر زيبا از قوم تالش هستند و به زبان تالشي صحبت مي‌كنند. محلي‌هاي اين شهر نيز همانند ديگر شهرهاي شمال كشور مشغول به كشاورزي و دامپروري هستند. همچنين پرورش كرم ابريشم و پرندگان از ديگر فعاليت‌هاي اقتصادي در اين شهر است. شنبه بازار يكي از مهمترين چرخه‌هاي اقتصادي براي اين منطقه است.

ييلاق‌ها و جاذبه‌هاي طبيعي در ماسال

ماسال به دليل جنگلي بودن و طبيعت زيبايي كه دارد، جاذبه‌هاي طبيعي و زيبايي را در خود جاي داده است. غارها، آبشارها، منطقه باستاني اسبه ريسه، گيله سرا،ييلاق شالما، ييلاق النزه و دهكده ييلاقي اولسبلنگاه از جاذبه‌ها و مناطق گردشگري اين بهشت زيبا محسوب مي‌شوند.

اقامت در ماسال

در چند سال اخير با شناخت پيدا كردن مسافران از اين منطقه، ماسال به يكي از شهرهاي گردشگري گيلان و شمال كشور تبديل شده است به همين دليل اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي زيادي و هتل‌هاي زيادي در آن منطقه براي رفاه حال مسافران ساخته شده است. اما اگر علاقه به سپري شب در طبيعت داريد، چادر زدن گزينه خوبي براي لذت بردن از ماسال است.

source: 
 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۲۴ تير ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۳۹:۴۳ توسط farinax| نظرات (0)

نصف جهان توصيفي است كه بدون اغراق مي‌توان براي اصفهان به كار برد. اين شهر يكي از زيباترين و تاريخي‌ترين شهرهاي ايران است و آثار تاريخي و اماكن گردشگري زيادي دارد و توانسته به يكي از قطب‌هاي گردشگري ايران تبديل شود. معماري سنتي و اسلامي، استفاده از رنگ‌ها، گنبدها و … همه از مواردي هستند كه باعث ثبت آثار تاريخي اين شهر در ميراث جهاني يونسكو شده است. اين بار به اصفهان سفر كرده‌ايم تا با جاذبه هاي زيبا و ديدني اين شهر بيشتر آشنا شويم.

ميدان نقش جهان

يكي از زيباترين و بزرگترين ميدان‌ها در جهان، ميدان نقش جهان است. در اين ميدان چهار اثر هنري و تاريخي اصفهان يعني مسجد شيخ لطف‌الله، كاخ عالي قاپو، مسجد امام و  سر در بازار قيصريه قرار دارد. معماري اين ميدان در زمان صفويه انجام شده است. بازارچه‌هاي مختلفي از قبيل ميناكاري، خاتم‌كاري، مسگرها، طلا و نقره، ادويه و … در اطراف اين ميدان است كه باعث جذب گردشگران داخلي و خارجي بسياري شده است.

كاخ عالي قاپو

كاخ عالي قاپو يكي از شاهكارهاي معماري دوران صفويه است. اين كاخ روبروي مسجد شيخ لطف الله و در ميدان نقش جهان قرار دارد. اين كاخ در ۶ طبقه ساخته شده است كه هر طبقه آن تزيينات مخصوص به خود را دارد. يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين كاخ تالار صوت آن است، اين اتاق به نحوي ساخته شده است كه مانند يك استوديو ضبط عمل مي‌كنند و صدا را جذب مي كند و اصوات اضافي را از آن حذف مي كند و آن را به صورت كاملا صاف پخش مي‌كند.

مسجد شيخ لطف الله

از ديگر شاهكارهاي معماري در دوران صفويان مي توان به مسجد شيخ لطف الله اشاره كرد. اين مسجد براي بزرگداشت شيخ لطف الله عاملي ساخته شد. نكته ديگري كه درباره اين مسجد بسيار مهم است، كاشي كاري‌هاي مسجد است. اين مسجد يكي از زيباترين كاشي كاري‌ها را در گنبد و سقف آن دارد.

مسجد امام

مسجد شاه، مسجد عباسي يا مسجد امام سومين بناي موجود در نقش جهان است. اين بنا نيز يادگار دوران صفويه بوده است و در جنوب نقش جهان قرار دارد.

در اين مسجد دو مدرسه ناصري و سليماني قرار دارد و همچنين چند لوح نوشته از زمان صفويه جلب توجه مي‌كند.

سردر بازار قيصريه

در شمال ميدان نقش جهان، سردر بازار قيصريه قرار دارد و از ديگر يادگاري هاي دوران صفويه است. اين سردر در گذشته ۳ طبقه داشته است اما با گذشت زمان طبقه سوم آن تخريب شده است. اين مجموعه شامل، سردر،  ضراب‌خانه، عمارت نقاره‌خانه و كاروانسراي شاهي مي‌شود.

عمارت هشت بهشت

آخرين عمارتي كه سلسله صفويان در آن سكونت داشته‌اند، عمارت هشت بهشت است. اين عمارت به دستور شاه اسماعيل اول در باغ بزرگ نقش جهان بنا شد. عمارت هشت بهشت داراي هشت ضلع و چهار نماي كاملا متفاوت است. در وسط اين بنا حوضي هشت ضلعي با سنگ مرمر وجود دارد كه به حوض مرواريدي نيز مي‌گويند.

باغ چهلستون

از ديگر جاذبه هاي تاريخي اصفهان مي‌توان به باغ و عمارت چهلستون اشاره كرد. اين باغ به دستور شاه عباس اول ساخته شده است. اين بنا در اصل داراي بيست ستون است و انعكاس آن‌ها در آب آن را به چهلستون تبديل كرده است. اما در روايتي ديگر گفته شده است كه اين عمارت داراي چهلستون بوده و در اثر آتش‌سوزي كه در سال ۱۱۱۸ قمري اتفاق افتاد، بيست ستون آن از بين رفت.

سخن آخر

اصفهان در دوران صفويه پايتخت ايران بوده است، از همين رو داراي جاذبه‌ هاي تاريخي بسياري است، جاذبه هايي كه گفته شد تنها چند نمونه از آثار تاريخي اين شهر در دوران صفويه بود است. اگر قصد سفر به اصفهان را داريد، پيشنهاد ما براي اقامت به شما، انتخاب هتل عباسي است. اين هتل در نزديكي تمام آثار تاريخي اصفهان قرار دارد و بهترين هتل براي اقامت است. اگر به عنوان مسافر از اين جاذبه هاي تاريخي ديدن كرده‌ايد، در بخش نظرات تجربه سفر خود را با ما و ديگر خوانندگان به اشتراك بگذاريد.

source: 
 

ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۷ تير ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۴۳:۰۲ توسط farinax| نظرات (0)

ايران كشوري با آداب و رسوم مختلف است. هر نقطه از اين كشور صنايع دستي و سوغاتي‌هاي مخصوص به خود را دارد. سوغاتي‌هاي ايران، صنايع هنري دست ساز منحصر به فردي هستند كه هنرمندان با عشق و علاقه آن‌ها را مي‌سازند. در ادامه با ما همراه باشيد تا با چند نمونه از صنايع دستي ايران آشنا شويد.

پارچه دستباف

يكي از بهترين سوغاتي‌هاي ايران، پارچه‌ها هستند. پارچه‌ها بسته به هر شهري كه در آن سفر مي‌كنيد متفاوت هستند. قلمكاري، چاپ نساجي اصفهان است كه از مهره‌هاي چوبي براي چاپ طرح‌هاي مختلف بر روي پارچه كتان استفاده مي‌شود. پته نام پارچه‌اي است كه در كرمان ساخته مي‌شود. پته پارچه تزييني دست‌ ساز شده از پشم است كه به طور طبيعي رنگ شده است. پارچه‌اي كه در يزد وجود دارد، ترمه است. براي ساختن كيف پول، كفش، سفره و … از اين پارچه استفاده مي‌شود.

گيوه

گيوه كفش سنتي است كه بيشتر در مناطق كوهستاني، استان فارس، اصفهان، چهارمحال و بختياري، كرمانشاه و زنجان استفاده مي‌شود. تمامي مراحل توليد گيوه به صورت دستي انجام مي‌شود. مواد اوليه اين كفش عموما از نخ قالي، نخ ابريشم و براي كف آن از چرم و يا لاستيك استفاده مي‌شود.

خوراكي‌ها، آجيل و شيريني

اگر جز آن دسته افرادي هستيد كه تمايل زيادي به شيريني داريد، سوهان قم و گز اصفهان را فراموش نكنيد. زماني كه در بازارهاي كرمان قدم مي‌زنيد، اولين چيزي كه توجه شما را جلب مي‌كند پسته‌هاي خندان كرمان است. طلاي سرخ ايران در مشهد است، زماني كه به مشهد سفر مي‌كنيد خريد اين كالاي خوش عطر را فراموش نكنيد.

مينا كاري

از زيباترين صنايع دستي ايران، مي‌توان به مينا كاري اشاره كرد. كانون اصلي مينا كاري در اصفهان قرار دارد. ميناكاري بر روي بشقاب، گلدان، كوزه و ساير وسايل تزييني ديگر كار مي‌شود.

فيروزه

نيشابور، تنها براي خيام  شهرت ندارد، بلكه سنگ گران قيمت فيروزه يكي ديگر از دلايل شهرت اين شهر است. بيرون از نيشابور معادن بزرگي است كه سنگ‌هاي گران قيمت از آن خارج مي‌شوند و سپس به شكل گردنبند، انگشتر و ساير جواهرات ساخته مي‌شود.

source: 
Travel to Iran


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت ۰۱:۵۹:۳۱ توسط farinax| نظرات (0)

امتحان كردن غذاهاي محلي هر استان يكي از لذت بخش‌ترين قسمت‌هاي مسافرت است. شهرهاي شمالي ايران به دليل داشتن انواع سبزيجات معطر، تنوع غذايي بسياري دارند. در ادامه با چند نمونه از غذاهاي شمالي بيشتر آشنا مي شويد.

مالابيج

مالابيج يكي از انواع غذاهاي دريايي شمال است. براي درست كردن اين غذا از ماهي سفيد، سبزي‌هاي معطر، مغز گردو و رب انار استفاده مي‌شود. براي پخت اين غذا، شكم ماهي با مواد پر مي‌شود و سپس بر روي ذغال قرار مي‌گيرد.

مرغ ترش

مرغ ترش يكي از غذاهاي سنتي شمال است كه به دليل وجود دو ماده سير و نارنج، از ساير خورشت‌ها متمايز شده است. اين خورشت به دليل وجود نارنج نياز زيادي به ادويه ندارد.

كال كباب

كال كباب يك پيش غذاي شمالي است و بر خلاف اسمش، هيچ ارتباطي با كباب ندارد. مواد لازم براي درست كردن اين غذا بادمجان كبابي، تركيب سير و گردو آسياب شده، آب انار ترش، نعنا و سبزي محلي چوچاق است. چوچاق سبزي محلي شمالي است كه در بازارها يافت مي‌شود و چون عطر و طعم زيادي دارد، بايد به مقدار كمي در غذا استفاده شود.

سيرواويج

سيرواويج يك خورشت گيلاني ساده است كه در فصل برگ سير يعني پاييز و زمستان در سراسر استان گيلان درست مي‌شود. اين غذا معمولا در كنار برنج و ماهي شور سرو مي‌شود.

نازخاتون

اگر جز آن دسته افرادي هستيد كه به طعم بادمجان علاقه داريد، خوردن نازخاتون را از دست ندهيد. براي درست كردن اين ترشي از بادمجان كبابي، گوجه فرنگي، پياز رنده شده، آبغوره، نعنا خشك و آب انار استفاده مي‌شود.

بشته واش

از جمله غذاهاي مورد علاقه شمالي‌ها، آش است. براي درست كردن آش پشته واش از اسفناج، عدس، زيره سبز و پياز استفاده مي‌شود.

اسفناج مرجي

شايد تصور كنيد كه تركيب اسفناج و انار در كنار هم تركيب جالي نشود، اما هر زماني كه به شمال سفر كرديد. خوردن اين غذا را از دست ندهيد. اين غذا به دليل داشتن عدس و اسفناج براي كساني كه كمبود آهن دارند، بسيار مغذي است.

source: 
Iran hotel


ادامه مطلب
نوشته شده در ۶ تير ۱۳۹۸ساعت ۰۲:۵۰:۳۵ توسط farinax| نظرات (0)

يكي از زيباترين شهرهاي بندري ايران چابهار است. اين شهر از نظر اقتصادي و گردشگري بسيار مورد توجه قرار دارد. چابهار در جنوب شرقي استان سيستان و بلوچستان است و تنها بندر اقيانوسي ايران است. اين شهر داراي آب و هواي معتدل است و سالانه گردشگران زيادي به اين شهر سفر مي‌كنند. در ادامه همراه ما باشيد، تا با جاذبه‌هاي اين شهر بيشتر آشنا شويد.

كوه‌هاي مينياتوري

كوه‌هاي مينياتوري در نزديكي ساحل كچو تا خليج گواتر قرار گرفته‌اند. ظاهر اين كوه ها شبيه به كوه‌هاي مريخ است، به همين خاطر تبديل به يكي از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر شده است.

تالاب ليپار

تالاب ليپار در ۱۵ كيلومتري شرق چابهار و در نزديكي روستاي رمين قرار گرفته است. وجود پرندگاني چون چنگر، فلامينگو، انواع حواصيل، طاووسكن، باقرقره، تيهو و  عقاب دشتي از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه است.

غارهاي بان مسيتي

غار‌هاي مسيتي از ديگر جاذبه‌هاي چابهار هستند كه در ۵ كيلومتري شمال باختري روستاي تيس در دامنه كوه شهبازبند قرار دارد. اين غارها تركيبي از غار طبيعي و مصنوعي هستند. غار طبيعي ظاهري نيم دايره دارد كه با تراشكاري‌هايي به درون غار گسترش يافته است.

گل افشان

كوه‌هاي گل افشان از ديگر جاذبه‌هاي چابهار هستند. مهمترين كوه‌هاي گل افشان در بندر تنگ قرار دارد. از ويژگي اين كوه‌ها اين است كه مي‌توانيد در فواصل مختلف مقداري گل را مشاهده كنيد كه با صدايي خاص شبيه به تركيدن حباب از چاله خارج مي‌شوند.

مسجد جامع تيس

مسجد جامع تيس، از ديدني‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري چابهار است. اين مسجد از لحاظ معماري شبيه به مساجد كشور‌هاي پاكستان و هندوستان است. در ساخت اين مسجد از رنگ‌ها بيشترين استفاده را شده است، مناره‌‌ها و گنبد‌هايي كه با رنگ سبز و قرمز زيباتر شده اند و درب هايي كه با شيشه‌ كاري‌هاي منظم و نامنظم است از زيبايي‌هاي اين مسجد است.

بندر گواتر

در انتهايي‌ترين نقطه جنوب شرقي ايران و در منطقه مرزي شهرستان چابهار با مرز مشترك پاكستان، بندر گواتر قرار گرفته است. گواتر به دليل قرار گرفتن در مجاورت جنگل‌هاي حرا، يكي از مناطق حفاظت شده محيط زيست به شمار مي‌رود.

source: 
Booking hotel in Iran


ادامه مطلب
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۳۶:۲۷ توسط farinax| نظرات (0)

[ ۱ ]

آخرين مطالب
» چهارباغ گردي در نصف جهان
» با عمارت شاپوري شيراز آشنا شويد
» باغ موزه نگارستان تهران را بيشتر بشناسيد
» معرفي خانه هاي تاريخي تبريز
» معرفي ۵ پل تاريخي در اصفهان
» جاذبه هاي تفريحي تهران
» جاذبه هاي ديدني شيراز ۲
» جاذبه هاي ديدني شيراز
» با ماسال بهشت گمشده ايران، بيشتر آشنا شويد
» جاذبه هاي ديدني اصفهان در دوران صفويه