toristi


toristi

ايران كشوري است كه از هر رنگ و نژادي آدم در آن يافت مي‌شود. تنوع قومي و فرهنگي اين كشور منحصر به فرد است. هريك از اين اقوام بر قالي رنگارنگ فرهنگ ايران نقشي زده‌اند و اكنون حاصل آن اين قالي هزار رنگ است كه در هر گوشه‌اش گويي بخشي از فرهنگ دنيا را به تصوير مي‌كشد، فارس، كرد، لر، عرب، بلوچ، تركمن و... . يكي از بخش‌هاي مهم در تاريخ و فرهنگ هر كشور غذاهاي آن سرزمين است. ايران داراي خوراكي‌ها و غذاهاي بي‌نظيري است كه مي‌تواند هر مسافري را با هر ذائقه‌اي راضي كند. موقعيت جغرافيايي و شرايط اقليمي ايران باعث شده انواع مختلفي از سبزيجات، ادويه و محصولات دامي در اين كشور موجود باشد. در اين مطلب قصد داريم شما را با بخشي از اين غذاها آشنا كنيم.

انواع كباب، شناسنامه غذاهاي ايراني

ايران را شايد در كنار قالي‌هاي زيبا، تاريخ پر فراز و نشيب و طبيعت منحصر به فردش با كباب‌هاي آن بشناسند. انواع مختلفي از اين غذا در بخش‌هاي مختلف كشور طبخ مي‌شود. كباب از مهم‌ترين غذاهاي ايراني در مراسم و مناسبت‌ها و در طبيعت‌گردي‌ها است. انواع مختلف آن را با گوشت‌هاي مختلف و بخش‌هاي متفاوتي از گوشت تهيه مي‌كنند. از معروف‌ترين آن‌ها مي‌توان به كباب برگ، كوبيده، چنجه و جوجه كباب اشاره كرد. برنج كه در آشپزي ايراني جايگاه ويژه‌اي دارد در كنار اين غذا سرو مي‌شود.

قورمه‌سبزي، شنبه‌هايي با عطر و طعم سبزي

در بسياري از خانواده‌هاي ايراني غذاي روز شنبه قورمه‌سبزي است. اين غذا از تركيب سبزيجات معطر، گوشت و لوبيا پخته مي‌شود. طبخ آن معمولا چند ساعتي زمان مي‌برد و نمادي است از زمان‌بر بودن پخت غذاهاي ايراني. اما صرف اين وقت طولاني ارزش نتيجه حاصل از آن را دارد. عطر دل‌انگيز سبزيجات و گوشت در كنار طعم بي‌نظير برنج مي‌تواند روز هر كسي را بسازد.

خورش قيمه، خوش رنگ و خوش بو

يكي ديگر از خورش‌هاي اصيل ايراني كه با لپه و گوشت پخته مي‌شود. طبخ اين خورش نيز زمان‌بر است و البته باز هم به نتيجه كار مي‌ارزد. اين خورش در نهايت با بادنجان يا سيب‌زميني سرو مي‌شود و همراه با برنج خورده مي‌شود. عطر دارچين ويژگي بارز اين خورش است.

دلمه، تركيب بي‌نظير گوشت و سبزيجات

انواع مختلفي از دلمه در آشپرخانه‌هاي ايران طبخ مي‌شود. به طور كلي دلمه سبزيجات پر شده با انواع حبوبات و گوشت است. براي پختن اين غذا از بادنجان‌هاي بزرگ و مخصوص، فلفل دلمه‌اي، گوجه، كدو، برگ كلم و برگ درخت انگور استفاده مي‌شود. گوشت، حبوبات و برخي سبزيجات معطري كه با ادويه تفت داده شده‌اند داخل سبزيجات خالي شده قرار مي‌گيرند و براي چند ساعتي همراه با كمي آب پخته مي‌شوند. تركيب عطر و طعم اين مواد با يكديگر هر كسي را به خود جذب مي‌كند و طعمي فراموش‌نشدني در ذهن او ثبت مي‌كند.

انواع آش

شايد بتوان گفت به تعداد شهرها و روستاهاي ايران آش‌هاي مختلف در اين كشور وجود دارد. به طور كلي آش تركيبي از حبوبات و سبزيجات است كه به مدت چند ساعت همراه با يكديگر پخته مي‌شوند. آش غذايي مقوي و سالم است كه در مواقع زيادي براي افراد بيمار يا ضعيف پخته مي‌شود. بسياري از انواع آن در نهايت با پياز تفت داده شده در روغن و ادويه و همچنين كشك كه نوعي لبنيات منحصر به فرد در ايران است و طعمي شور دارد تزيين مي‌شوند.

خورش ماست

غذايي لذيذ با ظاهري زيبا كه نه تنها در شهر زادگاه خود، يعني اصفهان، بلكه در بسياري از شهرهاي ديگر و در نزد مردم ساير بخش‌هاي كشور نيز محبوب است. ظاهري ساده با تعداد اندكي مواد اوليه كه پخت آن بسيار زمان‌بر و پر زحمت است. تركيبات اصلي آن گوشت گردن، ماست چكيده و زعفران است. مواد تركيب شده در نهايت به نوعي دسر يا غذا تبديل مي‌شوند كه بيشتر در مراسم‌ها به عنوان يك غذاي تشريفاتي سرو ميشود.

فسنجان

از غذاهاي محبوب ايراني كه هر ذائقه‌اي را ارضا مي‌كند. خورش فسنجان را مي‌توان ترش، شيرين و يا ترش و شيرين پخت. تركيب اصلي آن گردو است كه در بيشتر مناطق ايران به راحتي كشت مي‌شود. گردو و پياز تفت داده شده بايد با گوشت مرغ خوب پخته شوند تا روغن گردو بر روي خورش ظاهر شود و اين به معناي در نظر گرفتن زماني چند ساعته براي آماده شدن اين غذا است. خورش فسنجان معمولا با گوشت مرغ پخته مي‌شود، اما در شمال ايران آن را با گوشت اردك طبخ مي‌كنند. چاشني اصلي آن نيز رب انار است كه با جوشاندن آب دانه‌هاي انار به دست مي‌آيد.

زرشك پلو با مرغ

يكي ديگر از غذاهاي اصيل ايراني و معمولا حاضر بر ميز تمام مهماني‌هاي ايراني. براي پخت اين غذا مرغ با طعم‌دهنده‌هايي مثل ادويه، زعفران و رب گوجه فرنگي پخته مي‌شود و پس از آن با زرشك پلو سرو مي‌شود. زرشك از سبزيجاتي است كه بوته‌هاي آن در بخش‌هاي شمال شرق و شمال غرب ايران مي‌رويد. طعمي ترش و رنگي قرمز دارد. معمولا با روغن يا كره تفت داده مي‌شود و به همراه برنج بر سر ميز مي‌آيد. 

آبگوشت

شايد بتوان آن را غذاي روز جمعه خانواده‌هاي ايراني ناميد. تركيبي از حبوبات، گوشت پر چرب و سيب‌زميني كه براي چند ساعت با هم پخته مي‌شوند و به دو شكل مختلف سرو مي‌شود. آب اين غذا به همراه ناني كه در آن مي‌ريزند خورده مي‌شود و گوشت، حبوبات و سيب‌زميني همراه هم كوبيده مي‌شوند و همراه با نان خورده مي‌شود. آبگوشت نيز از غذاهاي مقوي ايراني است. انواع متفاوت آن در برخي نقاط كشور ممكن است طبخ شوند. 

برياني

يكي ديگر از غذاهاي ويژه شهر اصفهان كه طعمي سحرآميز دارد. افراد معمولا بعد از خوردن اين غذا يا ديگر به آن فكر نمي‌كنند يا شديدا به آن علاقمند مي‌شوند. تركيبي از چند نوع گوشت كه با قاشق‌هايي مخصوص قالب‌گيري و بعد سرخ مي‌شوند. برياني غذايي مقوي و سنگين است و همراه با نان و قدري آب گوشت سرو مي‌شود.

كله پاچه

برخي افراد حتي با ظاهر اين غذا هم كنار نمي‌آيند و برخي ديگر عاشق آن هستند. كله پارچه از سر، اجزاي صورت، برخي از بخش‌هاي شكم و پاچه گاو تهيه مي‌شود. پختن اين غذا بسيار زمان‌بر است و براي دادن طعم و بوي مناسب به آن از انواع طعم‌دهنده‌ها استفاده مي‌شود. نتيجه آن شكل‌هاي مختلفي از گوشت پخته شده و آب گوشت است كه به صورت جداگانه خورده مي‌شوند. كله پاچه نيز از غذاهاي بسيار چرب و سنگين اما مقوي است. به همين دليل معمولا آن را به هنگام صبح و پيش از آغاز يك روز كاري ميل مي‌كنند.

سمبوسه

از انواع غذاهاي خياباني و مربوط به جنوب كشور ايران است. غذايي سبك و ساده، اما تند و تيز و بسيار خوشمزه. سمبوسه با استفاده از تركيب سيب‌زميني با سبزيجات معطر و ادويه‌هاي مخصوص جنوبي طبخ مي‌شود. اين مواد به صورت يك خمير در نان پيچيده و در نهايت در روغن سرخ مي‌شوند. برخي در تركيب آن از گوشت نيز استفاده مي‌كنند. اما در اصل سمبوسه از غذاهاي گياهي ايران است. 

فلافل

يكي ديگر از غذاهاي خياباني و باز هم متعلق به شهرهاي جنوبي ايران. تركيب اصلي آن نخود و ادويه‌هاي معطر جنوبي است كه به صورت يك خمير گرد در روغن سرخ و به شكل ساندويچ سرو مي‌شود. 

ته چين

شكل‌هاي مختلفي از ته‌چين در شهرهاي ايران پخته مي‌شود. ته‌چين مرغ، گوشت، تخم مرغ و بادنجان از انواع آن هستند. اين مواد كه معمولا با ادويه و برخي تركيبات ساده‌تر پخته شده‌اند لا‌به‌لاي برنج نيم‌پز قرار داده مي‌شوند و يك مرحله ديگر پخته خواهند شد.

كلم پلو

غذاي معروف شهر شيراز كه از تركيب كلم، برنج، گوشت و برخي سبزيجات معطر تهيه مي‌شود. كلم تفت داده شده با ادويه و آب‌نارنج، لابه‌لاي برنج ريخته مي‌شود و سبزيجات معطر به آن اضافه مي‌شوند. گوشتي كه به صورت توپك‌هاي كوچك در روغن تفت داده شده در نهايت به برنج اضافه و همه مواد با هم براي مدتي ديگر پخته مي‌شوند.

كوفته

يكي از غذاهاي اصلي شهر تبريز و مردم آذري. تركيب اصلي آن گوشت است كه با طعم‌دهنده‌هاي ديگر تركيب مي‌شود و در وسط آن معمولا تخم‌مرغ يا برخي مواد ديگر قرار داده مي‌شود. گوشت به صورت يك توپ گرد و در آب پخته مي‌شود.

مرغ و ماهي شكم پر

اين غذا اصالتا متعلق به مردم شمال ايران است. شكم ماهي و مرغ با انواع سبزيجات، گردو، رب انار، سير و ادويه پر مي‌شود و براي مدتي در روغن يا آب پخته خواهند شد. ماهي شكم‌پر غذايي است كه در شب سال نو توسط تمام خانواده‌هاي ايراني پخته مي‌شود و اعضاي خانواده آن را در كنار هم ميل خواهند كرد.

ميرزاقاسمي

از غذاهاي شمال ايران كه تركيبي است از بادنجان و گوجه كبابي. اين مواد با سير كه از اجزاي اصلي آشپزي شمالي است تفت داده مي‌شوند و در نهايت با تخم مرغ پخته شده به همراه نان سرو مي‌شوند.

باقلا قاتق

غذاي اصيل بخش شمال غرب ايران است كه از نوعي لوبيا به همراه سبزي و سير تهيه مي‌شود. خورش باقلا قاتق همانند ساير خورش‌هاي ايراني به همراه برنج سرو مي‌شود.

فالوده و بستني

از خوراكي‌هاي محبوب و اصيل ايراني. فالوده رشته‌هايي از نشاسته يخ زده است كه همراه با گلاب و آبليمو سرو مي‌شود. فالوده خوراكي مخصوص شهر شيراز و اصفهان است. بستني سنتي ايراني نيز كه از تركيب شير، صعلب كه نوعي گياه است و زعفران تهيه مي‌شود. بستني و فالوده معمولا در كنار يكديگر سرو و به عنوان دسر يا تنها به عنوان يك ميان‌وعده خورده مي‌شوند.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت ۰۴:۳۰:۰۶ توسط farinax| نظرات (0)

تايلند كشوري در جنوب شرق آسيا است كه در چند سال اخير به يكي از مقاصد گردشگري براي ايرانيان تبديل شده. سه شهر بانكوك، پاتايا و پوكت از محبوب‌ترين شهرهاي اين كشور براي گردشگران محسوب مي‌شوند كه هر سه داراي هتل‌هايي بي‌نظير هستند. در اين مطلب شما را با جذاب‌ترين هتل‌هاي اين كشور آشنا خواهيم كرد.

هتل اورينتال رزيدنس بانكوك Oriental Residence Bangkok

اين هتل پنج ستاره با داشتن ريت ۹ در وبسايت Booking يكي از برترين و محبوب‌ترين هتل‌هاي بانكوك است. اورينتال رزيدنس در نزديكي مناطق تجاري سيام و سيلوم و پارك لومپيني واقع شده كه مي تواند براي دوستدارن خريد و گشت و گذار در مراكز تجاري ويژگي منحصر به فردي باشد. معماري اين هتل تركيبي از عناصر شرقي و آسايش و راحتي غربي است. ديوارهاي اطراف استخر فضاي باز آن سراسر از شيشه ساخته شده كه شكلي حيرت‌انگيز به اين مجموعه مي‌بخشد. اتاق‌ها همگي داراي پنجره‌هاي بزرگ و همچنين مجهز به آشپزخانه هستند. هر اتاق داراي يك حمام مرمر با امكانات اختصاصي و ويژه است. سالن فيتنس اورينتال رزيدنس با تجهيزاتي فوق‌العاده براي دوست‌داران ورزش مهيا شده. علاوه بر نزديكي به مراكز تجاري، اين هتل در مجاورت برخي از برترين بيمارستان‌ها و مراكز پزشكي بانكوك ساخته شده است.

هتل ويلاي ساحلي تريسارا پوكت Trisara Resort Villas

اين هتل پنج ستاره با ريت ۹.۵ از وبسايت Booking يكي از جذاب‌ترين هتل‌هاي پوكت است كه مي‌توانيد در آن ويلاهايي با سواحل اختصاصي داشته باشيد. اين هتل مجهز به اسپا لاكچري و استخرهاي خصوصي با منظره دريا است. فاصله اين هتل تا دريا تنها چند قدم است. اتاق‌هاي شيك هتل تريسارا داراي دكوري مدرن و مجهز به كليه امكانات رفاهي هستند. همچنين تريسارا داراي مجموعه‌هاي ورزشي و سالن تنيس نيز است. وجود يك تيم اختصاصي عكاسي در اين هتل از ديگر ويژگي‌هاي منحصر به فرد تريسارا به شمار مي‌رود. در اطراف هتل درخت‌هاي نارگيل و سالن‌هاي صرف غذاهاي دريايي مي‌تواند تجربه بي‌نظيري از اقامت در يك هتل ساحلي را براي شما در شهر پوكت فراهم كند.

هتل آماري رزيدنس پاتايا Amari Residence Pattaya

اين هتل پنج ستاره با ريت هشت در وبسايت بوكينگ گزينه‌اي جذاب براي مسافران پاتايا مي‌تواند باشد. هتل آماري رزيدنس داراي ۱۷۳ اتاق، فاصله ۳ دقيقه‌اي تا دريا و مجاورت با فرودگاه بين‌المللي سوانابومي يكي از محبوب‌ترين هتل‌هاي پاتايا است. وجود استخرهاي روباز در آماري رزيدنس يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين هتل محسوب مي‌شود. سوئيت‌هاي اين هتل داراي منظره رو به دريا، بالكن و آشپزخانه اختصاصي هستند. از ديگر امكانات ويژه آماري مي‌توان به مركز فيتنس آن اشاره كرد.

هتل اوكورا پرستيژ بانكوك The Okura Prestige

يكي ديگر از هتل‌هاي پنج ستاره بانكوك با ريت خيره‌كننده ۹.۵ در سايت Booking كه به تنهايي مي‌تواند يكي از لذت‌هاي سفر به بانكوك باشد. اتاق‌هاي اين هتل منظره‌اي نفس‌گير از شهر بانكوك را به تصوير مي‌كشند. يك مركز اسپا لاكچري، استخر روباز حيرت‌انگيز و يك رستوران ژاپني جذاب تنها بخشي از امكانات رفاهي اين هتل هستند. تمامي اتاق‌ها در اين هتل ۲۶ طبقه داراي تجهيزات مناسب براي گذراندن يك تعطيلات فوق‌العاده هستند. هتل اوكورا پريستيژ در يكي از برترين نقاط بانكوك واقع شده است كه امكان دسترسي به جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر را به راحتي فراهم خواهد كرد.

هتل شانگري لا بانكوك Shangeri-la

از هتل‌هاي پنج ستاره شهر بانكوك با ريت 9 در سايت بوكينگ است. اين هتل در نزديكي رودخانه واقع شده است و به اين ترتيب منظره اي آرامش‌بخش و ديدني براي مسافران فراهم مي‌كند. از ويژگي‌هاي خاص اين هتل مي‌توان به معماري شرقي آن اشاره كرد كه در تمامي اتاق‌ها صحنه‌هايي زيبا را به تصوير مي‌كشند. اتاق‌هاي هتل شانگري لا در بانكوك مجهز به مبلماني ساخته شده از چوب و ابريشم هستند كه آسايش را براي گردشگران به همراه دارند.

هتل اي وان پاتايا A- one The Royal Cruise

از هتل‌هاي ۴ ستاره و لوكس در پاتايا و داراي ريت ۸ در وبسايت بوكينگ است. اين هتل در مجاورت ساحل پاتايا واقع شده كه با ورود به آن مي‌توانيد خود را براي داشتن يك تعطيلات ساحلي فوق‌العاده آماده كنيد. از منظره‌هاي بكر و ديدني اتاق‌هاي اي وان كه بگذريم به رستوران‌هاي فوق‌العاده آن مي‌رسيم كه انواع غذاهاي دريايي و ساير انواع غذاها از شرق و غرب جهان را براي گردشگران در محيطي فوق‌العاده سرو مي‌كنند. اين هتل داراي ۱۹۶ اتاق است و به سالن تئاتر تيفاني و كافه هارد راك نزديك است. همچنين شاتل‌هاي اين هتل آماده ترسنفر مسافران به واكينگ استريت، پلاژ رويال گاردن و مركز خريد سنترال فستيوال هستند. كافه بلو ويو به گردشگران مقيم اين هتل امكان لذت بردن از نوشيدني‌هاي منحصر به فرد را در كنار استخر و همچنين در لژ پيانو خواهد داد.

هتل ويستا پاتايا Vista

از ديگر هتل‌هاي ۴ ستاره پاتايا است كه توانسته از كاربران سايت بوكينگ ريت ۸ را دريافت كند. معماري و نورپردازي منحصر به فرد اين هتل حيرت‌انگيز است. هتل ويستا در يكي از برترين نقاط شهر ساحلي پاتايا واقع شده كه به شما امكان دسترسي به كليه مقاصد گردشگري را خواهد داد. گردشگران مي‌توانند از سالن ماساژ و مركز ورزشي اين هتل استفاده كنند. سرويس كرايه دوچرخه و ماشين يكي از امكانات ويژه اين هتل است كه تجربه گشت زدن در ساحل را به يك خاطره فراموش‌نشدني براي گردشگران تبديل خواهد كرد. در رستوران و كافه هتل ويستا امكان صرف انواع غذاهاي دريايي و غير دريايي و همچنين انواع نوشيدني‌هاي اروپايي و تايلندي فراهم است.

هتل نووتل پوكت Novotel

هتل پنج ستاره با ريت ۸ از وبسايت بوكينگ در قلب شهر پوكت واقع شده. اين هتل داراي ۱۸۰ اتاق و سوئيت شيك و يك استخر روباز است. مهماناني كه در اين هتل اقامت دارند مي‌توانند از امكاناتي همچون يك مركز فيتنس، لابي با ديد پانوراميك و رستوراني با انواع غذاهاي تايلندي و غربي بهره‌مند شوند. اين هتل تا بخش قديمي پوكت و مناطق تجاري و مراكز خريد فاصله چنداني ندارد و از اين نظر مي‌تواند براي دوست‌داران خريد در بازارهاي شرق آسيا يك امتيازه ويژه باشد.

هتل گرند سنتر پوينت پاتايا Grand Center Point

هتلي پنج ستاره با ريت ۹ در مركز پاتايا. معماري ويژه گرند سنتر پوينت به شما احساسي فوق‌العاده خواهد داد. استفاده از رنگ آبي دريا در جاي‌جاي اين هتل منظره‌اي بديع خلق كرده كه چشم مهمانان را خيره خواهد كرد. در كنار معماري حيرت‌انگيز اين هتل وجود يك مركز فيتنس، رستوراني با انواع غذاهاي شرقي و غربي، اتاق‌هايي با بالكن اختصاصي و كاركناني كه ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات هستند اقامتي بي‌نظير در اين هتل براي شما فراهم خواهند كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۴۵:۲۹ توسط farinax| نظرات (0)

[ ۱ ]

آخرين مطالب
» چهارباغ گردي در نصف جهان
» با عمارت شاپوري شيراز آشنا شويد
» باغ موزه نگارستان تهران را بيشتر بشناسيد
» معرفي خانه هاي تاريخي تبريز
» معرفي ۵ پل تاريخي در اصفهان
» جاذبه هاي تفريحي تهران
» جاذبه هاي ديدني شيراز ۲
» جاذبه هاي ديدني شيراز
» با ماسال بهشت گمشده ايران، بيشتر آشنا شويد
» جاذبه هاي ديدني اصفهان در دوران صفويه