toristi


toristi

برج ميلاد
برجي چندمنظوره در شمال غرب تهران است كه با ارتفاع ۴۳۵ متر بلندترين برج ايران و نوزدهمين سازه بلند نامتكي جهان لقب گرفته. برج ميلاد كه تقريبا از هر منطقه از تهران ديده مي‌شود شايد در كنار برج آزادي نماد ديگري از اين شهر باشد. اين سازه علاوه بر داشتن چشم‌اندازي بي‌نظير داراي امكانات رفاهي نظير دلفيناريوم، زيپ‌لاين، رستوران گردان، سالن‌هاي سينما و كنسرت نيز است. هر ساله جشنواره و كنسرت‌هاي متعددي در اين برج برگزار مي‌شود. 
عمارت دارالفنون
يكي از ارزشمندترين مكان‌هاي تهران با قدمتي نزديك به ۱۷۰ سال است. اين موسسه به ابتكار ميرزا تقي خان اميركبير، از صدراعظم‌هاي دوران قاجار، پس از سفر وي به روسيه به منظور آموزش علوم و فنون جديد در تهران تاسيس شد. از جمله رشته‌هاي تدريسي در اين موسسه مي‌توان به مهندسي، پزشكي و جراحي، داروسازي، كاني‌شناسي، پياده‌نظام و سواره‌نظام اشاره كرد. برخي از اين موسسه به عنوان نخستين دانشگاه در تاريخ مدرن ايران ياد مي‌كنند. اين ساختمان در مركز شهر تهران و در خيابان ناصرخسرو واقع شده است.  
عمارت باغ فردوس
يكي ديگر از عمارت‌هاي مربوط به دوره قاجار واقع در منطقه شميرانات و خيابان وليعصر امروزي است. باغي با ۲۰ هزار متر مربع و عمارتي با ۱۰۰ متر زيربنا در سه طبقه كامل و يك نيم طبقه كه درواقع هديه عروسي ناصرالدين شاه قاجار به دخترش بود. داماد كه خود از معماران برجسته آن دوران بود بخش‌هاي از اين باغ و عمارت را ساخت. گفتني است موزه سينما ايران نيز در شهريور سال ۱۳۷۱ با هدف جمع‌آوري و نگهداري ميراث سينماي ايران در اين باغ افتتاح شد.
پيست ديزين
مهم‌ترين پيست اسكي ايران و خاورميانه در بخش غربي تهران است كه از طرف فدراسيون جهاني اسكي براي برگزاري مسابقات رسمي جهاني مورد تاييد قرار گرفته و به رسميت شناخته شده است. ديزين در رشته كوه البرز قرار دارد و شامل امكانات تفريحي و ورزشي شامل ۲۳ پيست اسكي با ۴ تله‌كابين، ۷ تله‌اسكي بشقابي و ... است. اين پيست هر ساله از اوايل آذرماه تا اواخر ارديبهشت پوشيده از برف و آماده براي علاقمندان به اسكي است. 
درياچه مصنوعي چيتگر
اين درياچه در شمال غرب تهران قرار دارد و فضاي اطراف آن را نيز به مساحت 120 هكتار فضاي سبز در بر گرفته است. اين درياچه كه در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد شامل امكانات تفريحي شامل جزاير تفريحي، جزاير حيات وحش، جزاير آموزشي، اسكله قايقراني، باشگاه ورزش‌هاي آبي و... است. موقعيت اين درياچه كه در مجاورت پارك جنگلي چيتگر، پارك جنگلي كوهسار، پارك ارم، مجموعه ورزشي آزادي، پرديس اسب‌سواري و... قرار دارد باعث شده كه اين مكان به مقصدي فوق‌العاده براي گردشگران و همچنين ساكنين شهر تهران تبديل شود. 
ايران مال
ايران مال يا بازار بزرگ ايران بزرگترين مجتمع تجاري، تفريحي، فرهنگي، مذهبي در خاورميانه است. اين مجموعه داراي بخش‌هاي متنوع همچون باغ ماهان (باغ ايراني)، نمايشگاه خودرو، رستوران، هتل، پيست پاتيناژ، سالن سينما و آمفي تئاتر است. در طراحي اين مجتمع از معماري ايراني- اسلامي و اروپايي الهام گرفته شده، همچنين باغ‌هايي زيبا و ملهم از باغ‌هاي ايراني در آن به چشم مي‌خورد. يكي از بخش‌هاي منحصر به فرد اين مجموعه باغ كتاب آن است كه با داشتن ۳۰ هزار جلد كتاب، پس از كتابخانه ملي ايران دومين مرجع كتاب كشور است. معماري ويژه فضاي كتابخانه اين امكان را فراهم مي‌آورد كه افراد بتوانند به شكلي در كنار يكديگر قرار بگيرند كه فضا مطالعه گروهي و تبادلات فرهنگي بين آن‌ها برقرار شود.
انتخاب هتل در شهر تهران
در كلان‌شهر تهران انتخاب‌هاي زيادي براي محل اقامت وجود دارد. از هتل‌هاي لوكس با قيمت متوسط هر شب ۴۰۰ هزار تومان تا هتل‌هاي سه ستاره با قيمت‌هاي پايين‌تر. البته تهران هنوز نتوانسته با وب‌سايت‌هاي معتبري همچون Booking فعاليت داشته باشد تا از اين طريق بتواند به معرفي هتل‌هاي خود در اين وب‌سايت جهاني و معتبر بپردازد و اجازه رزرو آن‌ها را از اين طريق مهيا كند. 
حمل و نقل در تهران
براي حمل و نقل در تهران مي‌توان از مترو، تاكسي‌، ون و اتوبوس استفاده كرد. قيمت حمل و نقل در اين شهر نسبت به ساير كلان‌شهرهاي دنيا رقمي معقول و نسبتا پايين دارد. براي تردد با تاكسي در هر مسير به طور متوسط مبلغي بين ۱۰ تا ۳۰ تومان از شما دريافت مي‌شود. تردد با ون و اتوبوس مبلغي به نسبت پايين‌تر خواهد داشت. البته در شهر تهران لاين‌هاي مخصوص دوچرخه‌سواري و همچنين جايگاه‌‌هاي مخصوص كرايه دوچرخه نيز وجود دارد كه راهي آسان و ارزان براي تردد در اين شهر پر ترافيك را فراهم مي‌كند.  
هزينه هاي خورد و خوراك در تهران
صرف يك وعده غذا در يك رستوران معمولي در تهران براي هر نفر مبلغي بين ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است و در رستوران‌هاي گران‌تر تا ۱۰۰ هزار تومان مي‌تواند هزينه داشته باشد. قيمت يك بطري آب در تهران از ۱۰۰ تومان شروع مي‌شود. در تهران نيز همانند بسياري ديگر از شهرهاي جهان غذاهاي خياباني بخشي از فرهنگ و زندگي مردم شهر است. اين غذاها در شب‌هاي زمستان طرفدارن بيشتري دارد. از جمله غذاهاي خياباني تهران مي‌توان به باقلا، بلال، سمبوسه، فلافل و لبو اشاره كرد كه بسته به منطقه مي‌تواند قيمت‌هاي مختلفي داشته باشد.   

 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ساعت ۰۲:۰۱:۵۴ توسط farinax| نظرات (0)

كاخ گلستان
قديمي‌ترين كاخ تهران كه كار ساخت آن در زمان شاه عباس صفوي آغاز شد و در دوران ناصرالدين شاه قاجار تغييرات بسياري را به خود ديد. اين بنا در وقايع مهم تاريخ ايران، مثل انقلاب مشروطه و تاج‌گذاري پهلوي اول و دوم تاثيرگذار بوده است. كاخ گلستان داراي بناهاي متعددي است كه برخي از آن‌ها عبارتند از: شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آيينه، ايوان تخت مرمر، خلوت كريمخاني، تالار الماس، تالار برليان و عمارت و حوضخانه بادگير. از جمله رويدادهاي مهم تاريخي كه در كاخ گلستان روي دادند مي‌توان به تاج‌گذاري مظفرالدين شاه در عمارت بادگير، گشايش مجلس يكم در اتاق برليان، نخستين جلوس رضاشاه در ايوان تخت مرمر و تاج‌گذاري رضاشاه در تالار سلام اشاره كرد. بخشي از اين كاخ به هداياي دريافتي پادشاهان ايراني از دولت‌ها، حكومت‌ها و پادشاهان ساير كشورهاي جهان تعلق دارد كه مجموعه نفيسي از اشياي ارزشمند را مي‌توان در اين بخش مشاهده كرد.  
بازار تجريش
يكي از قديمي‌ترين بازارهاي شهر تهران، واقع در منطقه شميرانات است. با طول ۷۰۰ متر و بيش از ۴۰۰ باب مغازه با معماري سنتي و زيباي ايراني. بازاري هزار رنگ كه در آن مي‌توان در بخش ديگري از زندگي و فرهنگ مردم تهران گشت. انواع خوراكي‌ها و صنايع دستي در كنار سفره‌خانه و رستوران‌هاي سنتي به شما فرصتي براي داشتن لحظات دلچسب، رنگي و عطرآگين خواهد داد. همچون ساير بازارهاي بزرگ ايران، بازار تجريش نيز داراي بخشي مذهبي شامل چند مسجد و حسينيه است. 
كاخ سعدآباد
مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد مجموعه‌اي از كاخ‌ها و عمارت‌ها است كه در منطقه دربند تهران واقع شده و داراي جنگل، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه و خيابان است. اين مجموعه در دوران قاجار بنا شده و سكونت‌گاه تابستانه (ييلاق) پادشاهان اين سلسله بوده است. مجموعه كاخ سعدآباد علاوه بر منظره و آب و هواي ويژه‌اي كه دارد داراي ۱۸ موزه نيز است كه برخي متعلق به اعضاي خانواده‌هاي سلطنتي در دوران قاجار و پهلوي بودند. از جمله: كاخ موزه سبز، موزه برادران اميدوار، موزه استاد فرشچيان (كاخ ملكه عصمت دولتشاهي، همسر رضاشاه)، موزه هنرهاي زيبا، موزه آب، موزه خط و كتابت ميرعماد (كاخ فرحناز و عليرضا)، موزه ظروف سلطنتي (كاخ اشرف پهلوي).

 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ساعت ۰۱:۵۸:۴۲ توسط farinax| نظرات (0)

يكي از قديمي‌ترين بازارهاي خاورميانه، واقع در منطقه ۱۲ شهر تهران است. هسته اين بازار در دوران صفوي بنا نهاده شد، اما در دوران قاجار بود كه شكل امروزي خود را پيدا كرد و رونق يافت. بازار بزرگ تهران نيز همانند ساير بازارهاي بزرگ خاورميانه در گذشته داراي راسته‌هاي مختلفي بوده كه اصناف گوناگون در جاي‌جاي آن مشغول كسب و كار بودند. امروزه اين بازار قلب تپنده تهران است و خريداران از هر گروه، خرده‌فروش، عمده‌فروش يا مردم عادي از اين بازار خريد مي‌كنند. از جمله محصولاتي كه مي‌توان در بازار تهران، چه به عنوان مايحتاج روزانه و چه به عنوان سوغات خريداري كرد عبارتند از خشكبار، پارچه و پوشاك، طلا و جواهرات، صنايع دستي، لوازم خانگي و لوازم آرايشي بهداشتي. بازار بزرگ تهران تنها محلي براي خريد كردن نيست، بلكه مي‌تواند محلي براي پرسه زدن در گذرگاه فرهنگي و اجتماعي تهران نيز باشد، مسجد جامع، حمام گلشن و حمام كدخدا، پاچنار، مدرسه شيخ عبدالحسين، تيمچه‌ها، سراها و گذرگاه‌هاي اصلي و مسقف همگي از مكان‌هايي هستند كه با بازديد از آن‌ها مي توان با بخش اصلي فرهنگ مردم تهران آشنا شد. بازار بزرگ تهران در حوادث و رويدادهاي اقتصادي هسته مركزي و تاثيرگذار شهر و حتي سراسر كشور است.   


ادامه مطلب
نوشته شده در ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ساعت ۰۴:۴۷:۵۰ توسط farinax| نظرات (0)

[ ۱ ]

آخرين مطالب
» چهارباغ گردي در نصف جهان
» با عمارت شاپوري شيراز آشنا شويد
» باغ موزه نگارستان تهران را بيشتر بشناسيد
» معرفي خانه هاي تاريخي تبريز
» معرفي ۵ پل تاريخي در اصفهان
» جاذبه هاي تفريحي تهران
» جاذبه هاي ديدني شيراز ۲
» جاذبه هاي ديدني شيراز
» با ماسال بهشت گمشده ايران، بيشتر آشنا شويد
» جاذبه هاي ديدني اصفهان در دوران صفويه